Liceu

Facultate

• Timpul tău este structurat de alții (orar).
  • Tu îți gestionezi singur timpul.
  • Oportunitățile de a participa la alte activități în afară de cele organizate la școală sunt reduse.
  • Tu poți decide dacă vrei să te implici. Activitățile sunt mai multe și mai variate. Vei putea alege în funcție de dorințele tale.
  • Te poți baza pe părinți sau chiar pe profesori pentru a-ți reaminti responsabilitățile tale și pentru a-ți stabili prioritățile.
  • Tu trebuie să ai grijă să faci ceea ce ai de făcut și să stabilești ce e mai important. În plus vei avea mult mai multe decizii de luat.
  • Ți se spune mai mereu ce să faci și vei fi corectat dacă greșești.
  • Părinții așteaptă să fii responsabil în legătură cu tot ceea ce faci și ce nu faci, dar și în legătură cu consecințele deciziilor pe care le iei.
  • Anul școlar începe de obicei la începutul lunii septembrie, se încheie în luna iunie și se structurează pe doua semestre.
  • Semestrele au săptămâni cu activitate didactică și 2 săptămâni de evaluare.
  • Nu ai mai mult de 32 de colegi de clasă.
  • La facultate ai mai mulți colegi, iar organizarea este alta: clasele nu se mai numesc așa, ci grupe.
  • Ți se spune în clasă ce să citești dar și ce anume ar trebui să știi din ceea ce ai citit.
  • La cursuri și la seminarii se presupune că tu ai citit deja bibliografia recomandată, de aceea ține de tine să citești și să înveți.
  • Profesorii te verifică să vadă dacă ți-ai făcut temele, dacă sunt incomplete sau greșite și te corectează.
  • Nu este nimeni la spatele tău să îți spună „citește asta” sau „fă tema asta”.
  • Dai teste destul de des și ți se cer noțiunile așa cum au fost prezentate. De asemenea ți se mai cere și rezolvarea problemelor sau a situațiilor după cum ai fost învățat să le rezolvi.
  • Testele sunt planificate și ți se cer noțiuni mai multe. E importantă capacitatea, sau mai bine zis abilitatea de a aplica ceea ce înveți în alte situații noi.
  • Efortul tău contează.
  • Contează rezultatele.
  • Notele tale răsplătesc de fapt eforturile și silința ta de a învăța.
  • Deși efortul poate fi important în ochii profesorului, de obicei notele finale sunt obținute la examene.

Cum să faci trecerea la facultate mai ușoară pentru tine?

• Preia controlul educației tale. Stabilește-ți niște obiective legate de notele de la diferitele obiecte pe care le vei studia și de activitățile ce nu țin de facultate precum voluntariatul.
  • Fii treptat independent de sprijinul părinților și cere-le ajutorul doar atunci când crezi că nu te descurci cu ceea ce ai de făcut.
  • Profită de oportunități: aplică pentru burse, fă voluntariat în cadrul asocialțiilor studențești, participă la workshopuri sau la traininguri și încearcă să capeți experiență prin intermediul stagiilor ca să vezi ce te așteaptă după ce termini studiile.
  • Fă-ți propriul program așa cum crezi dar nu uita să îți îndeplinești responsabilitățile de la facultate.
  • Înscrie-te la cursurile opționale care crezi că ți-ar plăcea.
  • Cântărește bine deciziile importante.
  • Stabilește-ți niște obiective clare pe care să le atingi pe parcursul unui semestru, eventual unui an sau poate chiar niște obiective până la terminarea studiilor.

Astea sunt doar 7 dintre lucrurile importante pe care le-am avut eu pe listă când am venit la facultate.
Tu ce ai mai adăuga aici?

[message type=”info”]Anca Popa Iscu, autoarea acestui articol, este studentă în anul al doilea la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor din cadrul UAIC şi stagiară a Departamentului MEDIA.[/message]