Facultatea de Teologie Romano-Catolică

Cum te înscrii?

Ce poți studia

La Facultatea de Teologie Romano-Catolică poți urma studii universitare de licență, cu următoarele specializări: Teologie romano-catolică pastorală (4 ani), Teologie romano-catolică asistență socială (3 ani) și Teologie romano-catolică didactică (3 ani), precum și studii universitate de masterat, cu următoarele programe: Strategii ale carității creștine (2 ani) și Teologie romano-catolică practică și misionară (2 ani).

Vezi aici ce discipline poți studia la fiecare specializare.

De ce la noi

Facultatea de Teologie Romano-Catolică din Iaşi îţi oferă şansa de a te instrui şi forma într-un centru de biblişti reputaţi, care a realizat prima traducere romano-catolică a Bibliei în limba română, un centru misionar dinamic, care activează în ţări de pe trei continente (Kenya, Coasta de Fildeş, Ecuador, Mexic, Panama). Facultatea este o veritabilă pepinieră de preoţi cultivaţi şi evlavioşi, care se răspândesc constant în parohiile şi congregaţiile ţărilor de veche tradiţie catolică (Austria, Italia, Franţa, Germania). Vei intra într-o comunitatea academică matură, care este implicată în fluxul internaţional de valori culturale şi care promovează activ mobilităţile de studiu şi cercetare în universităţile catolice europene (Universitatea „Sfântul Ioan din Lateran” din Roma, VIA University College – Viborg, Danemarca, Philosophisch-Theologische Hochschule Sankt Georgen Frankfurt am Main din Germania), un mediu adaptat la noile tehnologii de comunicare, care favorizează dialogul pe probleme etice şi religioase în condiţiile societăţii postinformaţionale şi seculare.

Ce poți face după ce termini

Programul de studii Teologie Romano-Catolică asistență socială pregătește asistenți sociali, consilieri în probleme sociale, mediatori sociali, pedagogi în licee seminariale, consilieri și referenți culturali în așezămintele bisericești, documentariști, lucrători în sistemul social public și privat, asistenți de cercetare, cercetători, funcționari publici.

Programul de studii Teologie Romano-Catolică pastorala pregătește preoți, profesori pentru învățământul religios primar și secundar, experți în probleme ale minorităților religioase, asistenți de cercetare, cercetători, funcționari publici.

Accesați și site-ul Facultății de Teologie Romano-Catolică: www.ftrc.uaic.ro