La Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” poți să îți depui dosarul online, de acasă. Pentru a ușura întregul proces, Universitatea a realizat o platformă dedicată – inscriere.uaic.ro.

Iata la ce facultăți te poți înscrie online:

• Biologie (licenta si master)
  • Centrul de Studii Europene (master)
  • Chimie (licenta si master)
  • Drept (licenta si master)
  • Economie si Administrarea Afacerilor (licenta si master)
  • Educaţie Fizică şi Sport (licenta si master)
  • Filosofie si Stiinte Social Politice (licenta si master)
  • Fizica (licenta si master)
  • Geografie si Geologie (licenta si master)
  • Informatica (licenta si master, precum și preînscrierea elevilor de clasa a XI-a)
  • Istorie (licenta si master)
  • Litere (licenta si master)
  • Matematica (licenta si master)
  • Psihologie si Stiinte ale Educatiei (licenta si master)
  • Teologie Ortodoxa (licenta si master)
  • Teologie Romano-Catolica (licenta si master)

Platforma inscriere.uaic.ro este un sistem sigur, care ia în considerare și eventualele probleme de înscriere. Chiar dacă au încărcat un document greșit, candidații nu „pierd înscrierea”. Sunt contactați de echipa de admitere pentru a remedia problemele, deoarece toate fișele ajunse în sistem sunt urmărite cu atenție. Mai mult, pe baza contului, candidatul își poate monitoriza permanent starea dosarului și este contactat sau poate să contacteze telefonic echipa de admitere în cazul în care observă probleme.

Conturile vor putea fi create cu începere de pe 14 iulie 2017, iar înscrierea se va putea efectua în perioada 17-20 iulie (cu o zi mai puțin decât perioada de înscriere la sediul universității).

Prezența la sediul universității va fi necesară doar la probele de admitere, acolo unde facultățile organizează teste sau probe. De asemenea, candidații care beneficiază de scutire de la plata taxei de înscriere trebuie să se prezinte personal la facultate.

Informații suplimentare sunt disponibile pe portalul de înscrieri onine: inscriere.uaic.ro.