Statistică și previziune economică – licență

Statistică și previziune economică

1209458_73292973Statistică și previziune economică este un domeniu la mare căutare în ultimii ani, mai ales datorită schimbărilor economice de la nivel modial. Este un domeniu în care se cere gândire logică, capacitate de analiză și sinteză, iar matematica nu este absolut necesară, deși poate reprezenta un avantaj.

Această specializare este cu cifre și despre cifre, cât de mult n-ai încerca să vezi lucrurile altfel. Însă, pe parcursul celor 3 ani de facultate vei învăța nu doar cum să faci și să interpretezi studii de piață, cum să formulezi și să explici principalele tendințe ale fenomenelor economice, dar și cum să înțelegi datele statistice cu care vei lucra. Vei studia câteva feluri de statistică, metode cantitative de cercetare a pieței și diferite tipuri de analize a datelor.

După absolvirea celor 3 ani de facultate te vei putea angaja calitate de quantitative research manager, analist financiar, project manager, data analyst, staticieni, inpectori sau consilieri de specialitate. Totodată, s-ar putea să-ți dorești să devii liber profesionist, să aplici pentru un program de masterat sau să urmezi o carieră academică în domeniu.

Mai multe detalii despre această specializare găsești AICI. Mult succes la admitere!

Specializarea Statistică și previziune economică face parte din domeniul de licenţă „Cibernetică, statistică și informatică economică” de la Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor.

Lista completă a disciplinelor:

Semestrul I (anul I)

• Statistică multivariată
  • Statistică financiar-bancară în asigurări
  • Metode de previziune economică
  • Metode cantitative în studiul pieței
  • Statistică regională
  • Licență

Pentru mai multe detalii, citiţi Ghidul de Studii al Facultăţii de Economie și Administrarea Afacerilor