Ce se întâmplă când copilul dumneavoastră are nevoie de ajutor?

Pentru mulţi dintre studenţii noştri, sosirea la facultate este primul moment în care stau departe de casă pentru o perioadă mai mare de timp. Tot acum, ar putea ajunge pentru prima dată în viaţa lor când vor trebui să îşi rezolve singuri o problemă care ar putea apărea – fie că este de ordin academic, medical, profesional etc.

Şi pentru că responsabilitatea este una dintre trăsăturile pe care le încurajăm în studenţii noştri, vă sfătuim să aveţi încredere în capacitatea lor de a trece cu bine peste micile obstacole ale vieţii de student şi vă asigurăm că Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” le pune la dispoziţie toate facilităţile de care au nevoie pentru a-şi putea asuma responsabilitatea propriei studenţii.

Ce se întâmplă când are o problemă de sănătate?

Studenţii au la dispoziţie un Cabinet Medical, chiar în campusul Titu Maiorescu, la câteva minute de facultate. Ei se pot înscrie pe listele cabinetului medical, fără să renunţe la medicul de familie de acasă. La cabinetul medical, studenţii se pot vaccina gratuit – atunci când se organizează campanii – pot primi reţete sau trimiteri la medici de specialitate.

Pentru mai multe detalii, accesaţi pagina cabinetului medical.

Ce se întâmplă când trece printr-o perioadă mai grea?

Studenţia este preserată, inevitabil, cu momente frumoase şi momente dificile. În special în timpul sesiunilor de examene, tinerii trec prin momente de stres, oboseală şi nesiguranţă. În aceste momente, fiţi siguri că îi vor avea alături de ei cel puţin pe colegii de cameră şi colegii  de grupă.

Mai mult de atât, prin Departamentul „Servicii pentru Studenți și Absolvenți” (DSSA),  universitatea organizează traininguri şi seminarii care să uşureze aceste perioade dificile:

• trainiguri de învăţare şi de luare de notiţe
  • trainiguri de management al timpului
  • traininguri de lucru în echipă

Acelaşi serviciu asigură şi consiliere de urgenţă pentru depăşirea situaţiilor de criză, dezvoltarea resurselor personale şi autocunoaştere.

Pentru a-i cunoaşte pe membrii departementului, accesaţi aici.

La cine poate apela pentru sfaturi şi sprijin în carieră?

Pentru un tânăr, perioada studenţiei este cea mai concentrată în oportunităţi profesionale, academice şi de dezvoltare profesională. De la workshopuri, concursuri, vonluntariat până la stagii de bursă în străinătate, internship-uri în companii şi chiar posibilitatea dezvoltării unei afaeri proprii – şansele de afirmare nu lipsesc.

Orice activitate extra-curriculară îi ajută foarte mult pe studenţi să îşi formeze o experienţă profesională consistentă încă din timpul facultăţii, să se facă remarcaţi sau să îndrepte spre un traseu profesional bine definit.

Pentru a veni în sprijinul afirmării lor profesionale, universitatea pune la dispoziţie, prin intermediul Departamentul „Servicii pentru Studenți și Absolvenți” (DSSA), o serie de servicii la care pot apela în orice moment:

• Evaluarea intereselor / valorilor / abilităţilor
  • Asistenţă pentru realizarea C.V-ului;
  • Asistenţă pentru realizarea scrisorii de motivaţie;
  • Consiliere pentru luarea deciziilor privind cariera;
  • Consiliere pentru construirea planului carierei;
  • Informaţii privind oferta de studii postuniversitare şi posibilităţi de finanţare;
  • Tehnici de redactare a documentelor academice (CV academic, scrisoare de motivaţie, proiect de studiu etc.);
  • Asistenţă pentru depunerea candidaturii la studii în străinătate;
  • Asistenţă pentru depunerea candidaturii la programul Erasmus;
  • Asistenţă pentru prezentarea la interviul de selecţie;
  • Asistenţă pentru utilizarea internetului în căutarea unui loc de muncă;
  • Introducere în baza de date CIPO;