Relații internaționale și studii europene – licență

Relații Internaționale și Studii Europene

relatii internationale si studii europeneEști pasionat de relații internaționale? Ți-ai dorit vreodată să fii precum diplomatul european Nicolae Titulescu? Sau te-ai întrebat ce i-a inspirat pe Jean Monnet și Robert Schumann să fondeze Uniunea Europeană?

Aici este locul potrivit pentru tine pentru a-ți continua pasiunea! Iar dacă încă nu ai descoperit gustul relațiilor internaționale și al studiilor europene în acest an ai ocazia de a o face. În cadrul specializării îți vei dezvolta abilitățile analitice, îți vei lărgi orizontului cunoștințelor, vei înțelege tendințele în politică și relațiile dintre state. În plus, vei lucra frecvent în echipă și alături de colegii tăi îți vei amplifica perspectiva asupra relațiilor internaționale și a Uniunii Europene.

O parte dintre disciplinele pe care le vei studia cu pasiune sunt teoria relațiilor internaționale, politici europene, economie mondială. Iar dacă ți-ai dorit să afli tainele diplomației, parcurgerea disciplinei diplomație și politică externă te va ajuta să le descoperi.

Ai oportunitatea de a lucra la una dintre organizațiile internaționale precum NATO, Organizația Națiunilor Unite, Organizația de Securitate și Cooperare Europeană sau poți face stagii de practică în cadrul Ministerului Afacerilor Externe, al Institutului Diplomatic Român, al Institutului European din România.

Specializarea Relații internaționale și studii europene face parte din domeniul de licenţă „Științe sociale și politice” de la Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice.

Vei studia:

Semestrul I (anul I)

• Exegeză și argumentare în filosofie
  • Fundamente ale comunicării
  • Introducere în relații internaționale
  • Introducere în științe politice
  • Competențe de comunicare în limbă străină
  • Competențe de comunicare T.I.C.

Semestrul II (anul I)

• Istoria relațiilor internaționale
  • Construcția europeană
  • Introducere în studii europene
  • Antropologie politice
  • Competențe de comunicare în limba străină
  • Competențe și abilități practice pedagocice

Semestrul III (anul II)

• Metode de cercetare în relații internaționale
  • Politică externă și diplomație
  • Instituții și organizații internaționale
  • Teorii ale relațiilor internaționale
  • Drept comunitar

Semestrul IV (anul II)

• Economie mondială
  • Ideologii politice în lumea europeană
  • Instituții politice europene
  • Drept internațional
  • Competențe de comunicare în limbă străină
  • Competențe și abilități practice pedagogice

Semestrul V (anul III)

• Raționalitate și decizie în analiza conflictelor internaționale
  • Teorii ale dreptății și etică internațională
  • Ideea europeană
  • Studii de securitate
  • Partide și grupuri de interese în U.E.
  • Fundamente culturale ale relațiilor internaționale / Procesul politic în U.E.

Semestrul VI (anul III)

• Etnicitate și construcție identitară
  • Analiza comparaă a sistemelor politice
  • Analiză electorală în Europa
  • Politici comunitare funcționale
  • Retorica discursului politic
  • Globalizare și regionalizare

Pentru mai multe detalii, citiţi Ghidul de Studii al Facultăţii de Filosofie și Științe Social – Politice.