Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a primit Metodologia de școlarizare a românilor de pretutindeni în învăţământul superior de stat din România și face următoarele precizări:
– în momentul de față, Ministerul Educației a trimis cadrul legal doar pentru concursul de admitere pe locuri fără taxă; se așteaptă în continuare o a doua parte a metodologiei, referitoare la românii de pretutindeni care ar învăța pe locuri cu taxă
– din cauza numeroaselor modificări aduse de noua metodologie față de anii trecuți, modalitatea de implementare a concursului de admitere trebuie hotărâtă de conducerea Universității, în urma analizei documentului
– din aceste motive, detaliile despre organizarea concursului de admitere la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași pentru românii de pretutindeni vor fi disponibile la finalul săptămânii viitoare (30.06.2017) după primirea metodologiei complete de la Minister.
Rămân în continuare valabile informațiile privind numărul de locuri la admitere alocat românilor de pretutindeni:
Pagina admitere.uaic.ro va fi actualizată imediat ce vom avea noi informații.