Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice

Cum te înscrii?

Ce poți studia

La Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice poţi explora domenii precum: filosofie, ştiinţe politice, sociologie, asistenţă socială, știinţe ale comunicării, relaţii internaţionale şi studii europene.

Vezi aici ce discipline poți studia la fiecare specializare.

De ce la noi

Ca student al Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice ai toate şansele de a pleca cu o bursă în străinătate, prin intermediul colaborărilor pe care facultatea le are cu peste 40 de universităţi din Germania, Franţa, Italia, Anglia, Olanda, Belgia, Suedia etc. De asemenea, vei putea acumula experienţă practică prin intermediul Mobilităților de practică ERASMUS+, precum și prin implicarea în proiectele derulate de diversele organizaţii studenţeşti ce activează cu sprijinul facultăţii: Liga Studenților de la Filosofie, PRIME Iași și Asociația Studenților de la Științe Social-Politice Iași.

Ce poți face după ce termini

La absolvirea Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, poţi fi angajat în învăţământul universitar şi preuniversitar, în institute de cercetare ştiinţifică, administraţie publică locală şi centrală, insitituţii cu caracter politic şi socio-profesional, mass-media, institute de cercetare sociologică şi de sondare a opiniei publice, instituţii de cultură sau organizaţii non-guvernamentale.

Galerie Foto

Accesați și site-ul de Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice: fssp.uaic.ro