Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor

Cum te înscrii?

Ce poţi studia

Oferta educaţională a Facultăţii de Economie şi Administrarea Afacerilor (FEAA) este una extrem de bogată şi de variată. Ai oportunitatea de a alege dintre cele 11 specializări de licență exact ce îţi place şi ce ţi se potriveşte. Fie că este Contabilitate şi informatică de gestiune, Economie şi afaceri internaţionale, Economia comerţului, turismului şi serviciilor, Finanţe şi bănci, Informatică economică, Management, Marketing, Statistică şi previziune economică sau Administraţie publică, vei descoperi un corp profesoral bine pregătit, care te va îndruma spre alegerea corectă a viitoarei cariere. De asemenea, la FEAA puteți studia în limba engleză la două specializări, Busisess Administration și Economics and Finance. Pot fi urmate cursuri la zi (învațamânt cu frecvență) sau la forma învățământ la distanță.

După terminarea primului ciclu poți alege unul dintre cele 29 de programe de master, care acoperă toată gama de specializări solicitate pe piața muncii din domeniile Administrarea Afacerilor, Contabilitate, Cibernetică și statistică, Economie, Economie și Afaceri Internaționale, Finanțe, Informatică Economică, Management, Marketing sau Științe Administrative.

Vezi aici ce discipline poți studia la fiecare specializare.

De ce la noi?

Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor îţi pune la dispoziţie amfiteatre şi laboratoare moderne, dotate la cele mai înalte standarde. De asemenea, ai oportunitatea de a studia în cea mai actualizată bibliotecă din domeniul economic. Această bibliotecă este dotată cu o colecţie de documente, compuse din peste 20.000 volume – cărţi şi publicaţii periodice româneşti şi străine; abonament la baza de date Thomson Gale – pentru publicaţii periodice străine full-text. Corpul profesoral este unul de elită, cu profesori specializați în universități de prestigiu, ancorați în permanență la cerințele unui învățământ modern. Avem colaborări cu numeroși angajatori la care studenții noștri pot urma stagii de practică sau se pot angaja încă din timpul facultății.

Facultatea îţi oferă şansa de a pleca să studiezi în străinătate prin programul Erasmus, în baza colaborărilor pe care FEAA le are cu numeroase universităţi europene.

Ce poţi face după ce termini?

Absolvirea Facultăţii de Economie şi Administrarea Afacerilor îţi oferă multiple posibilităţi de a dezvolta o carieră profesională în: bănci, societăţi de servicii de investiţii financiare, consultanţă de plasament pe piaţa de capital, iniţierea şi dezvoltarea de afaceri personale, burse de mărfuri, contabilitate, marketingul produselor şi serviciilor alimentare, gestiunea afacerilor agro-alimentare, învăţământ liceal, postliceal şi universitar, mass-media, instituţii de asigurări de bunuri şi personal, agenţii guvernamentale, organisme financiare publice centrale şi locale, analiza sistemelor informaţionale, administrarea de reţele şi baze de date, crearea de site-uri web, managementul resurselor umane, management strategic, relaţii publice, marketing industrial, marketingul serviciilor, promovare vânzări, marketing antreprenorial, marketing strategic, societăţi de asigurări şi reasigurări naţionale şi internaţionale, direcţii sau compartimente de relaţii internaţionale, reprezentanţe comerciale ale firmelor în străinătate, agenţii specializate de cercetare a pieţelor internaţionale, firme multinaţionale, agenţii de voiaj şi agenţii de turism, întreprinderi de servicii (transporturi, poştă, administraţie publică).

Pentru mai multe detalii, accesează pagina destinată admiterii de pe situl facultății, la adresa  http://www.feaa.uaic.ro/

Accesează și site-ul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor: www.feaa.uaic.ro