Economie și afaceri internaționale – licență

Economie și afaceri internaționale

1379469_36854754Specializarea Economie și relații internaționale reprezintă locul unde vei învăța care sunt relațiile economice între state, cum influențează acestea alte aspecte ale evoluției unei țări, cum se redactează un proiect de finanțare europeană sau care sunt condițiile necesare pentru atragerea de capital în afaceri multinaționale.

Această specializare vizează două direcții de studiu: pe de o parte vei învăța noțiuni generale de economie, iar pe de altă parte vei studia relațiile dintre state. Cele mai importante noțiuni vor fi legate de maroeconomie (economia la nivel de stat) și de modul în care schimbările economice influențează cooperarea dintre țări. Printre cele mai importante materii se află: economie mondială, managementul afacerilor internaționale, tranzacții de comerț exterior, negociere în afaceri internaționale sau economie europeană.

După absolvire vei putea să te angajezi în calitate de expert în formularea și implementare politicilor economice guvernamentale, analist economic, cercetător al pieței economice internaționale, consultant în probleme economice intrenaționale, diplomat.

Mai multe detalii despre această specializare găsești AICI. Mult succes la admitere!

Specializarea Economie și afaceri internaționale face parte din domeniul de licenţă ” Economie și afaceri internaționale” de la Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor.

Vei studia:

• Limba germană
  • Relații internaționale și diplomație
  • Licență

Pentru mai multe detalii, citiţi Ghidul de Studii al Facultăţii de Economie și Administrarea Afacerilor.